Acil Ambulans Nedir?

Acil Ambulans Nedir?

Olay yerinde ya da ambulans içerisinde hasta ve yaralıların gerekli olan acil müdahalelerini Acil ambulans servisi yapmaktadır.Bütün gerekli tıbbi malzemelerine sahip olup 7/24 saat hizmet veren bir araçtır. Acil yardım ekipleri komuta kontrol merkezine bağlı olarak görevlerini sürdürmektedir. Oradan gelen çağrılara istinaden acil hasta ve yaralıların bölgesine ulaşarak bu bölgelerde müdahalelerine başlar. Acil yardım ambulansları içerisinde mutlaka bulunan hekim, ambulans içerisinde meydana gelecek teknik arızaya karşı teknik ekip ve ambulans acil bakım teknikeri ambulans içerisinde yer almaktadır.

Acil tıp teknisyeni ile birlikte tam olarak 3 adet sağlık personel görevlisi bulunmaktadır. Acil yardım ambulansı genellikle beyaz renkte olup üzerine kırmızı renkte bir şerit çizilir bu da genellikle acil ambulans olduğunun belirtisidir.

Acil Yardım Ambulansı Görevleri Nelerdir?

Bir kaza veya acil hasta olan bir ortam da hastaneden önce müdahale eden ambulansa oldukça büyük iş düşmektedir. Bunlar şu şekildedir;

  • Ağır yaralı ve müdahale gerektiren hastalar için hemen sağlık hizmetlerini başlatır.
  • Yaralanma gibi durumlar söz konusu olduğu zaman acil sağlık hizmetleri olay anında ya da ambulans içinde gerekli tedavileri yapar.
  • Hasta nakil ambulans görevlerinden en önemlisi olmaktadır.
  • Bir hastaneden başka bir hastaneye doluluk oranları fazla olduğu durumlarda hastaneler arası nakil işlemi yapar.
  • Toplumsal aktivitelerin yoğun olduğu, örnek olarak gösterilecek olur ise konser, miting spor aktiviteleri gibi insanların yoğun olduğu alanlarda hizmet vermek.

Bu görevler ambulans ekibinin başlıca görevleri arasında yer almaktadır.

Acil Ambulans Hangi Durumlarda Aranmalıdır?

Acil ambulans çok yoğun bir araçtır. Bu yüzden mutlaka ve mutlaka gerçekten acil bir durum olduğunda aranmalıdır. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde İstanbul acil yardım ambulansı oldukça yoğun olmaktadır. Ambulans İstanbul bu yüzden meşgul edilmemelidir.  Hastalık türlerine göre de ambulans aranabilir. Bunlardan bazıları; göğüs ağrısı, solunum sıkıntısı, hipertansiyon sorunu, kırık, çıkık, yanık, şeker komasına girmek, yüksekten düşme ve trafik kazasının olduğu durumlarda mutlaka aranmalıdır. AlyaMed Özel Ambulans servisi olarak İstanbul genelinde sizlere hizmet vermektedir.


Bir Yorum Yazın